یک فنجان قهوه ایده آل در منزل

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

 

سلام به دوست دارانقهوه که این روزها  به خاطره این مهمون نا خونده (کرونا ) مجبور شدیم تو خونه بشینیم برای همین لازم دونستیم تا مطالبی رو به اشتراک بذاریم  که بتونین یک قهوه  ایده ال تو خونه برای خودتون درست کنید .شما  تو خونه ممکنه  موکاپات یا اسپرسو ساز خونگی یا نیمه صنعتی داشته باشین اما همیشه این سوال براتون پیش اومده که چطور مثل کافه ای که اخرین بار  قهوه نوشیدین  یک فنجون قهوه درست کنین . خب ! ما قراره باهم بعضی چیزای مهم که خیلی تاثیر گذارن رو بهتون بگیم  . و قطعا  شما بعد از خوندن این مقاله میتونین یک قهوه خوب برای خودتون درست کنید .

آب :

اولین و مهم ترین فاکتوری که کمتر بهش توجه میشه ابه . وقتی  نسبت آب وقهوه رو در یک فنجان اسپرسو برسی میکنیم میفهمیم که اب چقدر مهمه اما این سوال پیش میاد که اب چه اهمیتی داره ؟
حدود ۹۸ درصد یک اسپرسو رو آب تشکیل میده آب به قدری مهمه که اگه کیفیت اون پایین باشه میتونه با کیفیت ترین قهوه رو با طعم نا مطبوع همراه کنه .
TDS یا همون مقدار مواد جامد محلول در اب نباید خیلی زیاد یا خیلی کم باشه بر اساس اطلاعات  که بدست اوردیم TDS بهتره بین ۹۰ تا نهایتا ۱۴۰ باشه . این مواد جامد شامل پتاسیم و اهن و بی کربنات کلسیم پتاسیم و … میشه و میزان اونا باید به اندازه کافی باشه . البته  این میزان در بازه ۹۰ تا ۱۴۰ تغییر میکنه و باریستا های حرفه ای بررای هر قهوه از TDS مشخصی استفاده میکنن . چرا که برای اینکه یک قهوه ایده ال دم اوری کنن باید چندین بار کاپینگ کنن تا ببین چه TDS مناسب قهوه شونه .
بهتره از اب معدنی یا تصفیه شده  برای این کار استفاده بشه البته در مورد اب معدنی باید ابتدا جدول ترسیم شده بر روی اب رو  مشاهده کنید .
مورد دوم دمای ابیه که استفاده میکنین هرچه دمای اب کمتر باشه برای قهوه بهتره . اگر اب شما در دمای ۶۰ درجه باشه قهوه مدت زمان کمتری داره تا خودشو نشون بده اما اگه دمای اب مثلا ۲۰ درجه باشه این مدت زمانت بیشتر شده و از  قهوه عصاره بهتری میگیرین . این در مورد موکاپات یا همون اسپرسو ساز های رو گازی حائز اهمیت فراوانی هستش .
نسبت قهوه به اب عامل سومه  که میتونه اهمیت زیادی برای یک اسپرسو ایده ال داشته باشه . وقتی از یک اسپرسو ایده ال حرف میزنیم یعنی قهوه ای که بالانس طعمی داشته باشه . در یک اسپرسو ایده ال نباید تلخی و ترشی نا مطبوع به کامتون باقی بذاره . معمولا  در مدت زمان ۲۰ ثانیه برای اسپرسو باید ۲۵ تا ۳۰ میل عصاره گیری کنید( حجم قهوه ۷ تا ۱۱ گرم )  و برای دبل اسپرسو ۵۰ تا ۶۰ میل (حجم قهوه ۱۸ گرم )
توجه کنید که اعداد بالا در هر دستگاهی متفاوت است و شما باید چندین بار امتحان کنید تا زمانی که به بالانس طعمی برسید .
شدت تلخی و ترشی به عوامل زیادی بستگی داره که در این مقاله نمیگنجه اما در مقالات بعدی حتما در مورد اون بحث میکنیم .
در این مقاله در مورده اهمیت اب مطالبی را با شما به اشتراک گذاشتیم به نظره شما چه عوامل دیگری در به وجود امدن یک فنجان قهوه ایده ال اهمیت دارند ؟
نوشته شده توسط : میثم طیرانی


 

دومین عامل تاثیر گذار تمپر و نوع تمپ کردن است :

بعد از ریختن قهوه در پرتافیلتر باید سطح ان را صاف کنید و با تمپر به میزانی فشار وارد کنید که هم اب از بین ذرات اسیاب شده عبور کند و هم در زمان عصاره گیری سرعت نرمالی داشته باشیم .
میزان فشار وارده به قهوه داخل پرتا فیلتر به عواملی همچون درجه اسیاب و فشار دستگاه و حتی نوع قهوه ای که استفاده میکنیم بستگی دارد . درجه اسیاب در دستگاه های خانگی نباید به اندازه دستگاه های صنعتی باشد چراکه درجه اسیاب در اسپرسو ساز های کافه بسیار ریز تر از درجه اسیاب مورد استفاده در خانه است . بهتر بگوییم اندازه دانه های اسیاب شده باید نزدیک به شن باشد .
در مورد تمپ کردن باید به این نکته توجه داشت که سطح قهوه باید صاف باشد ونباید یک طرف قهوه از طرفه دیگر بالاتر یا پایین تر باشد . چرا که اب باید در مدت زمان برابر به تمام قسمت سطح قهوه برسد و همچنین از تمام قسمت ها با یک سرعت عبور کند . بدیهی است که اگر سرعت حرکت اب از بین ذرات قهوه کم باشد قهوه به اصطلاح اوور میشود و در سرعت بالا به اصطلاح آندر میشود .
برای این که حرفه ای تر به این قصیه نگاه کنید بهتر است پای راست را جلو و پای چب را تکیه گاه بدنتان قرار دهید . نوع گرفتن دست را در تصویر زیر میتوانید مشاهده کنید .

در زیر به صورت قدم به قدم مراحل تمپ کردن را برایتان بازگو کردیم :

 

قدم اول:
قهوه اندازه گیری شده خود را در پورتافیلتر بریزید و با انگشت اشاره خود روی قهوه بکشید و قهوه اضافی را خالی کنید.
سطح قهوه در پورتافیلتر باید صاف باشد.
انگشت را روی آن فشار ندهید و فقط به نرمی قهوه اضافی را از روی آن بر دارید تا هم سطح لبه پورتافیلتر شود.

قدم دوم:
صاف بیاستید و دست خود را از آرنج نود درجه خم کنید تا هنگام تمپ کردن به مچ دستتان فشار وارد نشود.

قدم سوم:
به آرامی قهوه را فشار دهید تا قهوه شکل دیسک مانندی به خود بگیرد.

قدم چهارم:
آهسته آهسته فشار را بیشتر کنید تا هوا از داخل قهوه خارج شود و منفذی نداشته باشد.
در حالی که قهوه را رو به پایین فشار میدهید تمپر را هم کمی بچرخانید تا هوا ذره ذره خارج شود.

به خاطر داشته باشید:
فشار بیش از اندازه نیز می تواند باعث طعم بد قهوه شود چون آب بسیار سخت از میان آن رد می شود.
مهارت در تمپ کردن بر مبنای آزمون و خطاست و باید آنقدر تکرار شود تا مهارت کامل به دست آید.

قدم پنجم:
اگر از تمپر ساده استفاده می کنید می توانید دست خود را روی یک ترازوی خانگی فشار دهید تا به ۳۰ پوند برسد.
حال تقریباً می دانید که ۳۰پوند فشار تا چه اندازه است.

قدم ششم:
در این زمان دوباره قهوه خود را که شبیه دیسک است چک کنید تا میان آن منفذی و یا خلائی وجود نداشته باشد.

قدم هفتم:
در این زمان که قهوه کاملاً فشرده شده است به نرمی تمپر را را روی آن بچرخانید تا سطحی صاف و به اصطلاح صیقلی پیدا کند.
به این کار مهر تمپر می گویند.

قدم هشتم:
حال قهوه هایی را که اطراف پورتافیلتر است تمیز کنید.
پورتافیلتر را در دستگاه قرار دهید وسریع دکمه استارت عصاره گیری را بزنید .


قدم اخر:
هر گاه به کافی شاپ می روید به روشی که باریستا برای تمپ کردن استفاده می کند دقت کنید.
در مقاله قبل در مورد زمان عصاره گیری مطالبی گذاشتیم .
هر چیز کوچکی در عصاره گیری یک فنجان اسپرسو تاثیر گذار است . شما با رعایت تک تک این عوامل میتوانید قهوه بهتری را برای خودتان عصاره گیری کنید .

 

خواندن 144 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 21 اسفند 1398 12:56

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید