تفاوت قهوه سرد و آیس کافی

تفاوت قهوه سرد و آیس کافی

تفاوت قهوه سرد و آیس کافی

 در سال‌های اخیر نوشیدنی قهوه دم سرد در بسیاری از کشورهای علاقه مند به قهوه طرفداران فراوانی پیدا کرده است. این نوشیدنی به دلی طعم بسیار خوشمزه و کافئین بالای آن محبوب شده است. قهوه قبلا نیز به صورت سرد سرو می‌شد که یکی از این نوشیدنی‌های سرد آیس کافی است. حال می‌خواهیم بدانیم تفاوت آیس کافی و قهوه دم سرد چیست.

قهوه دم سرد

قهوه در دمای سرد و یا دمای اتاق دم می‌شود.

زمان تهیه بسیار طولانی است.

طعمی ملایمتر با اسیدیته بسیار کم.

رایحه‌های نسبتا بسیار کمی در قهوه دم سرد وجود دارند

آیس کافی

قهوه با آب داغ و در دمای بالا دم می‌شود و بر روی یخ ریخته می‌شود.

زمان تهیه خیلی کم است.

روش‌های متعددی برای تهیه آن وجود دارد.

رقیق و تلخ خواهد بود.

زمان و دما در تهیه آیس کافی و قهوه دم سرد

قهوه دم سرد در دمای خنک و یا دمای اتاق که معمولا 20 تا 22 درجه سانتی‌گراد است تهیه می‌شود. در نتیجه عصاره گیری یا انحلال قهوه بسیار کند پیش‌خواهد رفت و زمان بسیاری نیاز خواهد داشت که حدود 12 تا 48 ساعت است.

در طرف دیگر آیس کافی با دمای بالا دم شده و سپس بر روی یخ ریخته می‌شود بنابراین زمان کمی نیاز دارد. بهترین دما برای تهیه قهوه 90 تا 96 درجه سانتی‌گراد است

میزان کافئین آیس کافی و قهوه دم سرد

همانطور که می‌دانیم هرچه قهوه بیشتر با آب تماس داشته باشد ، میزان کافئین آن نیز بیشتر خواهد شد . بنابراین قهوه دم سرد که حدود چندین ساعت با آب تماس دارد ، کافئین بسیار بیشتری نسبت به آیس کافی خواهد داشت.

رایحه آیس کافی و قهوه دم سرد

عطر و رایحه در قهوه دم سرد به خوبی آزاد می‌شود چرا که زمان عصاره گیری قهوه بسیار طولانی است اما رایحه یک ویژگی ماندگار نیست و زمان باعث از بین رفتن آن می‌شود پس بنابراین ممکن است در پایان تهیه قهوه دم سرد رایحه فراوانی از قهوه احساس نشود.

اما قهوه دم سرد به دلیل زمان تهیه کم ، رایحه‌های نسبتا مطلوبی از خود بروز می‌دهد.

نوع قهوه مورد استفاده

برای تهیه قهوه دم سرد استفاده از چه دانه‌ی قهوه بسیار تاثیر گذار است. بسیاری از قهوه نوشان بر این باورند که قهوه ربوستا با رست تیره بسیار بهتر و طعمی بهتر خواد داشت اما برخی دیگر قهوه با درجه رست روشن‌تر را مناسب تر میدانند.

برای تهیه آیس کافی همان قوانینی که در تهیه قهوه معمولی استفاده میشود مرسوم است . تازگی دانه‌ها و رست مدیوم بهترین حالت را به دست خواهد داد.

نتیجه گیری

در نهایت برای پاسخ به این سوال که آیس کافی و قهوه دم سرد بهتر است، باید گفت که این موضوع کاملا به ذائقه خود شما مربوط می‌شود. قهوه‌ای با کافئین بسیار بالا و طعمی ملایم و نه چندان تلخ علاقه دارید یا قهوه معمولی مخلوط با یخ ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.