قهوه دمی چیست !؟

قهوه دمی چیست

قهوه دمی چیست !؟

در سال های اخیر قهوه پُراُوِر pour over توسط عرصه قهوه اسپشالتی پذیرفته شده است و بحث های فراوانی درباره بهترین تکنیک ها و ابزارهایی که می توان استفاده کرد جریان دارد.
اما شیوه فیلتر تنها برای رقابت ها یا کافی شاپ های اسپشالتی نیست. در اصل، پُراُوِر یک راه سر راست برای درست کردن یک فنجان خوشمزه قهوه است. چه شما یک دم کننده خانگی باشید یا باریستا، قهوه دریپ می تواند برای شما کارایی داشته باشد. برای دم کردن قهوه پُراُوِر به این راهنمای همه جانبه نگاهی بیاندازید.

قهوه پُراُوِر pour over coffee چیست؟
در شیوه پُراُوِر، آب داغ را درون یک فیلتر به قهوه آسیاب شده اضافه می کنند. آب از قهوه می گذرد و بدرون یک پارچ یا ماگ ریخته می شود. پُراُوِر همچنین به عنوان قهوه فیلتری یا قهوه دریپ drip coffee هم شناخته می شود (گرچه اصطلاح بَچ بروئِرbatch brewer هم استفاده می شود). چیزی که پُراُوِر را متمایز می کند این است که با ریختن دستی آب بر روی قهوه درست می شود.
بنابراین شاید شنیده باشید که از آن به عنوان دم کردن با دست یا دم کردن دستی یاد می شود. این تکنیک به طور معمول از قرن بیستم در اروپا مورد استفاده قرار می گرفته است و قدمت آن در مکان های دیگر بیشتر است اما در سال اخیر توسط جنبش قهوه اسپشالتی دوباره کشف شد.

چرا از شیوه پُراُوِر استفاده می شود؟
پُراُوِر در مقایسه با سایر روش های دم کردن، طعم های پیچیده را برجسته می کند. از آنجایی که این شیوه امکان به چشم آمدن رایحه و طعم را فراهم می کند، برای قهوه تک منشا به انتخابی محبوب تبدیل شده است. قهوه فیلتری خوب تمیز، روشن و یکپارچه است. دلیل آن این است که به آب این امکان داده می شود تا روغن ها و رایحه قهوه را با زمان یکپارچه و فشار خود استخراج کند. سپس فیلتر روغن می گیرید و باید آن را تمیز کرد. و از آنجایی که این یک شیوه خیساندن است، در مقایسه با شیوه های غوطه ور ساختن مانند فِرِنچ پِرِس در استخراج مواد قابل حل قهوه، بهینه تر است. شیوه های غوطه ور ساختن باعث اشباع شدن آب می شود در حالی که پُراُوِر مرتبا از آب تازه استفاده می کند.
شیوه های دستی قربانی اشتباهات انسانی و تکنیک های بد ریختن هستند. برای مثال، تمامی شیوه های خیساندن (از جمله اسپرسو) در خطر وقوع کانال زدن هستند (وقتی جریان آب مسیر راحتی را در قهوه آسیاب شده پیدا می کند). این اتفاق زمانی رخ می دهد که گوله های قهوه آسیاب شده بوجود آمده اند یا قهوه به صورت نامساوی پخش شده است و نتیجه این اتفاق عدم عصاره گیری برخی قسمت های قهوه است. بنابراین یادگیری چگونگی ریختن آب توسط باریستا به شکلی که قهوه آسیاب شده به صورت مساوی خیسانده شود از اهمیت برخوردار است.
از آنجایی که تکرار دقیق یک شیوه در طول زمان سخت است، در عوض برخی صاحبان کافی شاپ ها ترجیح می دهند تا از دم کننده های بَچ تایید شده توسط SCA استفاده کنند. این دستگاه ها خودکار بودن را برای این شیوه به ارمغان آورده اند و می توانند نسبت به پُراُوِر دستی نتایج یکپارچه تری داشته باشند.

قهوه پُراُوِر درست می کند به چه تجهیزاتی نیاز دارید؟
شاید به نظر برسد که برای تجهیزات پُراُوِر انتخاب های بیشماری دارید اما نیازی نیست که در تمامی آنها سرمایه گذاری کنید. می توانید با یک دستگاه ساده و چند فیلتر کار را شروع کنید و سپس تجهیزات بیشتری را به این مجموعه اضافه کنید. چاد وانگ قهرمان مسابقات دم آوری قهوه جهان در سال ۲۰۱۷ است. او می گوید “درک این مسئله که کیفیت قهوه درست شده از تکنیکی بودن در مورد دستور العمل یا انتخاب V60 به جای کِلِوِر بسیار مهم تر است قابل توجه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.