انواع گونه های قهوه

انواع گونه های قهوه

انواع گونه های قهوه

Typica :
تیپیکا اولین قدم برای دیگر انواع عربیکاست. این گونه به نظر میرسد که نژاد آن از سودان جنوبی است، سپس به اتیوپی راه پیدا کرده است و نزدیک به قرن هفتم میلادی به صورت کامرشیال (تجاری) در یمن کشت میشد
تیپیکا را هلندی ها به هند شرقی (شرق و جنوب شرق آسیا) فرستادند و این نوع قهوه، اولین نوعی بود که به هند غربی(شمال اقیانوس اطلس در دریای کارائیب) راه پیدا کرد، جایی که برای اولین بار در مارتینیک (یکی از جزایر فرانسه در دریای کارائیب) توسط گابریل د کلو در سال ۱۷۲۰ میلادی کاشته شد.
میوه های تیپیکا در هنگام رسیده بودن به رنگ قرمز در می آیند. این نوع از قهوه بسیار ثمره اندکی, به شما میدهد و مقاومت کمی در برابر بیماری ها و نواقص میکند، اما کیفیت قهوه نهایی که به شما ارائه میدهد در سراسر جهان محبوبترین است.


Catimor :

این نژاد را با کاتورا و کاتوآ اشتباه نگیرید، کاتیمور یک نژاد پیوندی از نژادهای کاتورا و تیمور است، که به عنوان یک نژاد بسیار مقاوم در برابر بیماری های قهوه (دیفکت ها) شناخته شده است و به طور گسترده در آمریکای لاتین و پس از ۱۹۸۹ به خاطر قابلیت دفع فاسد شدن میوه قهوه کاشته است.
متاسفانه، برعکس تمام نژادهای دیگر عربیکا، کاتیمور تهی از هرگونه ظرافتی است. دلیل آن واضح است، به خاطر وجود نژاد تیمور (یا عربوستا) که یک ترکیب طبیعی از نژاد تیپیکا ( که عربیکاست) و روبوستا میباشد .


Catuai :

نژاد کاتوآ درواقع پیوند نژادهای کاتورا و موندو نوو است، که بسیار در برابر بیماری های قهوه (دیفکت ها) مقاوم است و به خاطر کمبود خرابی این نژاد، همیشه کاشت آن نتیجه خوبی میدهد. این نژاد از حوالی سال 1950 در برزیل توسعه داده شد، و همانند کاتورا، میوه های رسیده آن به رنگهای قرمز و زرد در می آیند.
نژاد کاتوآ به خاطر اسیدیته بالای آن معروف است و در سراسر آمریکای مرکزی محبوبیت بسیاری دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.