قهوه بدون کافئین

قهوه بدون کافئین 

نخستین بار در سال 1905 ، یکی از بازرگانان مشهور آلمان به نام لودویک روزیلیوس توانست با کمک تعدادی دانشمند قهوه دی کافیین شده را با نام تجاری کافی هاگ (kaffee hag ) روانه بازار کند
در واقع رزوزیلیوس در سال 1903 با سپردن محموله ای از دانه های قهوه به تعدادی محقق، توانستند با کمک فشار بخار و حلال های بر پایه کلر، کافیین موجود در قهوه را بدون از دست دادن رایحه و مزه قهوه استخراج کنند. پس از این اتفاق بود که این بازرگان آلمانی توانست این شیوه و روش استخراج کافیین را به نام خود در سال1905 ثبت کند، و با برند تجاری kaffee hag نخستین بار قهوه دیکافیین شده را به قهوه دوستانی که مایل بودند و یا به دلایلی مجبور بودند قهوه بدون کافیین مصرف کنند، معرفی کند.
جالب است بدانید که دی کافیین کردن قهوه کاملا اتفاقی بدست آمد، به گونه ای که محموله نخستین که در اختیار آن چند محقق قرار گرفت باری بود که تمام دان های قهوه در هنگام حمل تا آلمان داخل آب شور دریا افتاده بود، و رزوزیلیوس بر این باور بود که این محموله قهوه غیر قابل مصرف و کاملا تلف شده است.

قهوه بدون کافئین کاریر ( Charrier )

اخیرا سازمان بین المللی قهوه تغییراتی در لیست 10 قهوه برتر از نظر گیاه شناسی ایجاد کرده است. در این میان گیاه قهوه‌ای به نام قهوه کاریرانا ( charrieriana ) یا کاریر ( Charrier ) جزو 10 گیاه برتر قرار گرفت . این یک گونه از قهوه است که به تازگی کشف شده است.

قهوه بدون کافئین کاریر چیست ؟

قهوه کاریر ( Charrier ) گونه ای از گیاهان گلدار خانواده روانسیان است . این گیاه قهوه به صورت ذاتی فاقد کافئین است و به تازگی در کشور کامرون کشف شده است. این تنها گیاه قهوه بدون کافئین شناخته شده در آفریقاست. نام این گیاه به افتخار پروفسور بزرگ و محقق، آندره کاریر ( André Charrier ) ، نامگذاری شده است که حدود 30 سال از عمر خود را صرف تحقیق درمورد قهوه و انواع آن کرده است.
قهوه بدون کافئین

درختچه قهوه کاریر حدود 1 تا 1.5 متر ارتفاع و برگ های بسیار نازکی دارد. میوه این گیاه حدودا 5 میلی‌متر قطر دارند و اولین بار در سال 1983 کاشت شد اما تا سال 2008 که پروفسور کاریر ، دریافت که این یک گونه از قهوه بدون کافئین است، به رسمیت شناخته نشده بود.

چرا قهوه کاریر مهم است ؟

شاید این سوال برای شما هم پیش بیاید وبا خود بگویید که قبلا هم قهوه بدون کافئین وجود داشت پس اهمیت این گونه قهوه برای چیست.

اهمیت این گونه قهوه بدون کافئین از آن جهت است که برای تهیه قهوه بدون کافئین باید هزینه زیادی متحمل شد و در آخر پروسه کافئین زدایی ، قهوه بدون کافئین مقادیر زیادی از عطر و طعم و رایحه های خود را از دست می‌دهد. با وجود این گونه قهوه که به صورت ذاتی فاقد کافئین است ، دیگر علاقه مندان به قهوه می توانند به راحتی قهوه نوش جان کنند بدون این که نگران میزان زیاد کافئین در بدنشان باشند.

برای مثال شخصی تمایل دارد چندین شات اسپرسو در روز استفاده کند اما به دلیل ازدیاد میزان کافئین در بدن، دچار استرس ، اضطراب و تپش قلب می‌شود. اکنون این فرد به راحتی می‌تواند چندین شات قهوه کاریر مصرف نماید بدون این که از کافئین آن دچار آسیب شود.

شاید طولی نکشد تا کل جهان را قهوه کاریر فرا بگیرد اما اگر واقعا طعم این قهوه بدون کافئین ، مانند قهوه‌های کافئین‌دار باشد، می‌توان تمام روز را قهوه نوشید و از طعم و رایحه آن و همچنین خواصی که دارد بهره برد بدون هیچ نگرانی در مورد کافئین آن .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.